Overenie PZP: Ako zistiť, či je vaše vozidlo riadne poistené

Povinné zmluvné poistenie (PZP), známe aj ako povinné ručenie, je základným poistením pre všetky motorové vozidlá pohybujúce sa na pozemných komunikáciách. Ako majiteľ vozidla je vašou povinnosťou udržiavať platné PZP a pravidelne ho overovať. Tento článok sa zameriava na overenie PZP a ako zistiť, či je vaše vozidlo riadne poistené.

Dôvody na overenie PZP

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali pravidelne overovať svoje PZP:

 1. Dodržiavanie zákona: Zabezpečenie, že vaše vozidlo má platné PZP, je zákonnou požiadavkou. Jazda s neplatným PZP môže viesť k pokutám alebo iným sankciám.
 2. Finančná ochrana: PZP chráni majiteľov vozidiel pred finančnými nárokmi tretích strán v prípade škôd spôsobených vaším vozidlom.
 3. Osobná zodpovednosť: Overením PZP sa uistíte, že spĺňate svoju osobnú zodpovednosť voči ostatným účastníkom cestnej premávky.

Ako overiť PZP

Overenie PZP môžete vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Online: Väčšina poisťovní poskytuje možnosť overiť PZP prostredníctvom svojich webových stránok. Potrebujete iba zadať evidenčné číslo vozidla a niekedy aj dátum narodenia alebo rodné číslo majiteľa vozidla. Overenie PZP cez internet je rýchle a pohodlné.
 2. Telefonicky: Ak nemáte prístup k internetu alebo preferujete telefonický kontakt, môžete zavolať na informačnú linku svojej poisťovne a overiť si platnosť svojho PZP. Budete potrebovať rovnaké informácie ako pri online overení.
 3. Osobne v pobočke: Môžete navštíviť pobočku svojej poisťovne a požiadať o overenie PZP. Majte so sebou doklady o vlastníctve vozidla a občiansky preukaz.

Čo robiť, ak nemáte platné PZP

Ak zistíte, že nemáte platné PZP, mali by ste okamžite konať a uzavrieť novú poistnú zmluvu. Nasledujte tieto kroky:

 1. Porovnajte ponuky: Porovnajte ceny a ponuky rôznych poisťovní, aby ste našli najlepšiu možnú poistnú zmluvu pre vaše potreby. Venujte pozornosť krytiu, spoluúčasti a ďalším podmienkam, ako aj cene. Pozrite si aj PZP tabuľku cien.
 2. Kontaktujte poisťovňu: Po výbere poisťovne sa s ňou spojte a začnite proces uzatvárania PZP. Budete potrebovať doklady o vlastníctve vozidla, občiansky preukaz a niektoré osobné údaje, ako sú adresa a dátum narodenia.
 3. Zaplaťte poistné: Uzatvorenie PZP zvyčajne zahŕňa zaplatenie poistného prémia. Môžete si vybrať, či budete platiť poistné mesačne, štvrťročne alebo ročne. Niektoré poisťovne ponúkajú zľavy pri platbe jednorázovo alebo pri dlhodobejšom záväzku.
 4. Dokončite proces: Po úhrade poistného a overení vašich údajov poisťovňa vypracuje zmluvu o PZP. Preštudujte zmluvu dôkladne a uistite sa, že ste porozumeli všetkým podmienkam a povinnostiam. Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy, neváhajte sa obrátiť na poisťovňu.
 5. Uložte doklady o PZP: Uchovávajte doklady o PZP na bezpečnom mieste a zabezpečte, aby ste ich mali pri sebe pri jazde autom. V prípade kontroly políciou alebo škodovej udalosti budete musieť preukázať platnosť svojho PZP.

Overenie PZP je dôležitou súčasťou vlastníctva vozidla a zodpovednosti voči ostatným účastníkom cestnej premávky. Pravidelné overovanie PZP vám pomôže zabezpečiť, že vaše vozidlo je riadne poistené, čím sa vyhnete zákonným sankciám a finančným rizikám. Ak nemáte platné PZP, okamžite kroky na uzavretie novej poistnej zmluvy a uistite sa, že ste v budúcnosti viac obozretní pri sledovaní platnosti vášho PZP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *