Poistenie motorky – 6 otázok a odpovedí

Na moto bez poistky ani na krok!V nasledujúcom článku si na základe šiestich otázok zodpovieme základné informácie o povinnom zmluvnom poistení na motorku. Veríme, že vám takýto prehľad pomôže ľahšie sa zorientovať v tejto problematike. g

  1. Musím mať uzatvorené PZP aj na motocykel?

Mnoho ľudí zabúda na to, že aj ich dvojkolesový tátoš potrebuje mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Predovšetkým ľudia, ktorí bývajú v okrajových častiach a svoju motorku využívajú len na rekreačné jazdenie po poľných cestách podceňujú uzavretie tejto poistky. Zo zákona však vyplýva, že každé vozidlo musí mať povinné zmluvné poistenie. To sa teda týka nielen automobilov, ale aj motocyklov. Musí ho mať totiž každé vozidlo s priradeným evidenčným číslom, čiže sa to týka ako automobilov, tak aj motocyklov, prípojných vozíkov. PZP sa týka ale taktiež aj niektorých špeciálnych vozidiel bez EČV, napríklad poľnohospodárske a priemyselné stroje, či historické vozidlá. Povinné zmluvné poistenie motorky na Uzavripzp, resp. motocykla musí mať majiteľ uzavreté najneskôr v deň jeho prvého použitia.

Aj keď viacerí motoristi túto poistku podceňujú, neodporúčame vám pokúšať osud a jazdiť bez PZP. Pokuta za neuzavreté poistenie vám môže byť udelená aj pri náhodnej kontrole policajnej hliadky a môže sa pohybovať v stovkách eur. Spoliehať sa na to, že jazdíte len na cestách, ktoré policajti nekontrolujú, by sa vám mohlo draho vypomstiť. Do väčších problémov by ste sa dostali, ak by ste zapríčinili dopravnú nehodu. V takom prípade by ste museli zaplatiť celú škodu, ktorú ste pri nehode spôsobili a neminula by vás ani pokuta za nerešpektovanie zákona. A tá sa môže vyšplhať k závratným sumám. Preto naozaj toto poistenie nepodceňujte.

  1. Ako nájdem to najlacnejšie PZP?

Ak chcete nájsť tú najlacnejšiu ponuku povinného poistenia pre vašu motorku, budete musieť porovnať všetky dostupné ponuky poisťovní na našom trhu. To môžete urobiť dvoma spôsobmi. Tým prvým je, že osobne navštívite jednotlivé kamenné pobočky poisťovní, zakaždým predložíte tú istú žiadosť, zadáte tie isté údaje, pričom zakaždým budete počúvať argumenty pracovníka poisťovne o tom, prečo je práve ich poisťovňa a ponuka PZP od nich tá najvýhodnejšia pre vás. Jedna takáto návšteva môže trvať aj 30 minút. Pokiaľ ste zamestnaný, pravdepodobne nebudete mať čas obehať všetky poisťovne. Nie každý poskytovateľ bude mať pobočku vo vašej obci, takže kvôli niektorým návštevám by ste museli cestovať. Takto by ste zabili množstvo vášho času, ktorý by ste mohli využiť oveľa zmysluplnejšie.

My vám preto odporúčame na poistenie motorky stránku, ku ktorej sa dostanete aj po kliknutí na označený odkaz. Táto stránka spolupracuje s viacerými poisťovňami. Výpočet povinného zmluvného poistenia motocykla a zároveň ceny rôznych poisťovní vám vygeneruje naraz a veľmi rýchlo, čím ušetríte množstvo času. Ponúkne vám jednoduchý formulár, na základe jeho vyplnenia sa do pár minút dozviete ponuky poisťovní. Všetko máte naraz na jednej stránke a tak môžete pokojne a v pohodlí domova porovnávať. Na rozhodovanie máte taktiež dostatok času. Nikto na vás nebude nijak naliehať, keďže tento formulár nie je vôbec záväzný. Cenu si môžete teda zisťovať len z čírej zvedavosti.

  1. Aké faktory vplývajú na cenu PZP?

Výpočet PZP na motorku ovplyvňuje viacero údajov. Formulár kalkulačky od vás bude vyžadovať viacero informácií, aj keď nie všetky rovnako ovplyvňujú cenu poistky. V prvom rade budete musieť vyplniť údaje o motorke, potom údaje o vás ako majiteľovi motocykla a na záver ešte niekoľko doplňujúcich informácií o poistení.

Na začiatok budete musieť vyplniť okres, v ktorom sa vozidlo v súčasnosti nachádza. Cena poistenia býva o niečo vyššia, pokiaľ sa s motorkou pohybujete po frekventovaných cestách, ako keď pochádzate z obce, kde sú nehodové udalosti zriedkavé. Cenu taktiež ovplyvňuje účel využitia. Ďalej musíte zadať detailnejšie údaje o motorke, ako sú počet kilometrov, ktoré najazdíte za rok, továrenskú značku, model, rok výroby, prevádzkovú hmotnosť, najväčšiu prípustnú hmotnosť a taktiež palivo. Rovnako bude potrebné zapísať objem motora v centimetroch kubických, pričom si vyberiete z ponúknutých možností. Ďalšiu položku tvorí výkon motora v kW.

PZP na motocykel je ovplyvnené aj osobou jeho držiteľa. Podstatné je, či už bol vinníkom nejakej škodovej udalosti, ak áno, tak ako dlho už je bez nehody. Cenu ovplyvňuje aj fakt, či majiteľ má dieťa do 15 rokov, keďže sa predpokladá, že rodičia detí jazdia zodpovednejšie. Úlohu zohráva aj to, či máte účet v OTP banke alebo či v súčasnosti platíte aj iné formy poistenia, ako napr. poistku za dom, auto, životné poistenie a pod.

Do formulára pre výpočet povinného zmluvného poistenia motocykla je potrebné zadať aj údaje, ktoré neovplyvňujú výslednú sumu poistenia. To sú informácie o tom, či je majiteľ motorky právnická alebo fyzická osoba, taktiež je to číslo vodičského preukazu a dátum získania vodičského oprávnenia.

  1. Našiel som lacnejšiu a výhodnejšiu ponuku PZP. Môžem vypovedať svoju starú zmluvu?

Nová zmluva je výhodnejšia ako staráAk ste si našli lacnejšiu ponuku, ale už máte uzatvorené poistenie v inej poisťovni, nič vám nebráni vypovedať vašu starú zmluvu a uzatvoriť novú.  Vaše súčasné  môžete vypovedať hocikedy a z hocakých dôvodov. Musíte splniť len jednu podmienku, a to, že výpoveď zmluvy musíte doručiť poisťovni najneskôr 6 týždňov pred koncom vášho súčasného poistenia. Po tejto lehote by žiadosť o zrušenie povinného zmluvného poistenia nemohla byť akceptovaná. Vzor žiadosti o výpoveď PZP nájdete aj online na vyššie zmienenej stránke. Do tohto vzoru už len jednoducho vyplníte potrebné údaje a máte to hotové.

Na vypovedanie zmluvy existujú aj iné dôvody, ako je nájdenie lacnejšej či výhodnejšej ponuky. Poistku vypovedáte aj v prípade odcudzenia, resp. krádeže vašej motorky, z dôvodu predaja či darovania motocykla, tiež ak ste motorku dali zošrotovať, prípadne ste ju nechali vyradiť z evidencie. V prípade predčasného ukončenia zmluvy môžete samozrejme rátať s vrátením zvyšku peňazí na účet.

  1. Ako uzatvorím novú zmluvu PZP?

Keď ste si na už na stránke našli tú najlepšiu ponuku a ste pevne rozhodnutý uzatvoriť poistku na motocykel, postačí len kliknúť na danú ponuku. Následne ešte vyplníte niekoľko údajov pre vami vybranú poisťovňu, ktorá vás bude neskôr kontaktovať.  Komunikácia s poisťovňou prebieha väčšinou prostredníctvom emailu. Biela karta vám bude slúžiť ako dočasná náhrada zelenej karty, ktorú dostanete poštou po zaplatení požadovanej sumy. Jej platnosť je 30 dní, čiže do tejto doby musíte výšku poistného zaplatiť. V opačnom prípade vám poistenie zanikne. Podrobnejšie informácie o všetkých zákonných ustanoveniach sa môžete dočítať aj na stránke ministerstva financií.

  1. Prečo je poistenie online najvýhodnejšie?

Povinné zmluvné poistenie na motocykel uzavreté cez internet šetrí váš čas aj peniaze. A to napr. aj tak, že nemíňate peniaze na cestu do jednotlivých kamenných pobočiek, predovšetkým ak bývate v menšom meste, kde sa pobočky poisťovní nenachádzajú. Najviac samozrejme ušetríte tak, že zobrazené výsledky vám hneď zobrazia aj ceny jednotlivých PZP a hneď vidíte, ktorá ponuka je skutočne najlacnejšia a najvýhodnejšia. Poistenia jedného konkrétneho typu motocykla v rozdielnych poisťovniach sa niekedy môžu líšiť až v desiatkach eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *